Specialistische (VG) ouderenzorglocaties

De groep oudere cliënten met een verstandelijke beperking groeit. Cliënten met een verstandelijke beperking krijgen vaak al wat vroeger in hun leven te maken met ouderdomsklachten. Denk aan geheugenverlies, lichamelijke achteruitgang of chronische aandoeningen. Dit vraagt om een andere vorm van zorg. En in sommige gevallen ook om een andere leefomgeving. Op onze specialistische ouderenzorglocaties bieden we precies de zorg die deze oudere VG-cliënten nodig hebben.

De groep oudere cliënten met een verstandelijke beperking groeit. Cliënten met een verstandelijke beperking krijgen vaak al wat vroeger in hun leven te maken met ouderdomsklachten. Denk aan geheugenverlies, lichamelijke achteruitgang of chronische aandoeningen. Dit vraagt om een andere vorm van zorg. En in sommige gevallen ook om een andere leefomgeving. Op onze specialistische ouderenzorglocaties bieden we precies de zorg die deze oudere VG-cliënten nodig hebben.

Regieverpleegkundige Etsje Jansma is deskundige op het gebied van ouder wordende VG-cliënten: ‘Wanneer iemand steeds vaker medische en verpleegkundige zorg nodig heeft, is het goed om met elkaar in gesprek te gaan. Wat is er nodig, wat kan er nog en waar is de cliënt het beste op z’n plek? Zo’n gesprek is niet altijd makkelijk, want soms is een verandering in de (woon)situatie van de cliënt het meest passend. Dit is natuurlijk een flinke stap voor de cliënt en de verwanten. Toch merk je dat dit nodig is om de goede zorg te blijven bieden. En dan is het heel fijn dat wij specialistische ouderenzorglocaties hebben.’  

Ruimte en aandacht voor elkaar 

Op een ouderenzorglocatie draait het om echt contact. Het tempo ligt wat lager, er is tijd voor persoonlijke aandacht en één-op-één momenten. Vrijwilligers zorgen met het team voor gezelligheid en ondersteunen waar ze kunnen. Etsje: ‘Het werk is soms best pittig, maar we doen het samen. Er is ruimte voor verdriet, maar ook volop voor humor. Want juist als het moeilijk wordt, is het belangrijk dat je kunt blijven lachen. 

Silvia is één van de cliënten die woont op een specialistische ouderenzorglocatie. Zij verblijft op afdeling Lauwers van Anna Schotanus in Heerenveen. ‘Silvia heeft nu meer ruimte om zelf te bepalen hoe haar dag eruitziet’, vertelt haar zus Tera. ‘Dat geeft haar autonomie en waardigheid. En het geeft ons veel rust.’  

Ook Geertje is een tijdje geleden verhuisd en woont nu op afdeling Lauwers. Haar zus Pytsje is dankbaar voor deze plek: ‘We zien aan haar dat deze plek haar precies biedt wat ze nodig heeft. Ze is vrolijk en lacht veel. En daar worden wij op onze beurt ook weer blij van.’ 

Gewoon eens kijken? 

Twijfel jij als begeleider of twijfelt de familie van een cliënt of een specialistische ouderenzorglocatie past? Iedereen is van harte welkom om eens te komen kijken. ‘Niet te ingewikkeld, gewoon laagdrempelig,’ zegt Etsje. ‘Samen doen wat wél kan begint met elkaar ontmoeten. 

De specialistische ouderenzorglocaties van Alliade 

Op deze locaties is 24 uur per dag een medewerker in de buurt. De teams bestaan uit speciaal getrainde begeleiders en verpleegkundigen. De medische zorg wordt afgestemd via de regieverpleegkundige die regelmatig langskomt. Alles gebeurt in rust. En op maat. Afdeling Lauwers is speciaal ingericht voor mensen met een verstandelijke beperking én dementie